Mecanici pentru secolul XXI - rezultate

Rezultatele proiectului finantat prin granturi SEE, "Mecanici pentru secolul XXI"... incep sa apara. Ne-am dorit, si am realizat acest proiect, pentru a putea crea materiale inovative, interesante, atractive, care sa sprijine si sa formeze o conexiune intre teorie si practica. Nu de putine ori, ni s-a intamplat ca reprezentantii agentilor economici parteneri sa ne spuna ca elevii nu stiu sa explice teoretic o operatiune practica, sau sa puna in practica o operatiune pe care stiu sa o descrie teoretic. 

Astfel, un prim produs al acestui proiect, este implementarea Jurnalului de practica. Completand acest jurnal, online, elevii vor descrie ce au invatat, ce au observat, in cadrul orelor de instruire practica de la service-uri. Atat maistrii instructori, cat si profesorii de discipline tehnice, dar si tutorii de practica, vor putea sa vizualizeze raspunsurile elevilor si vor putea sa adapteze fie ritmul de lucru, fie programa, fie continuturile predate, astfel incat sa existe o adevarat simbioza intre elev - scoala - agent economic. Jurnalul de lectura poate fi consultat aici.

De asemenea, multumim foarte mult profesionistilor de la SC Prompt Test Valrom SRL, parteneri in proiectul nostru, care au efectuat materiale video, in care explica anumite operatiuni, tehnici de lucru. Materialele pot fi vizionate pe site-ul proiectului, aici